Οκτ 17

Σχέδιο δράσης Νηπιαγωγείου Λακκώματος, 2024-2025

Άξονας: Παιδαγωγική και μαθησιακή λειτουργία

Σχέδιο Δράσης: Σχέσεις μεταξύ μαθητών

Τίτλος: Εγώ και συ μαζί, ομάδα φοβερή!!!!

Συντονιστής Ομάδας Δράσης: Κάλφα Μαρία

Οι σχέσεις μεταξύ μαθητών παίζουν καθοριστικό ρόλο στην εύρυθμη λειτουργία της σχολικής μονάδας, στην ποιότητα της σχολικής καθημερινότητας και στην ουσιαστική και αποτελεσματικότερη μαθησιακή διαδικασία. Οι λόγοι αυτοί, καθώς και ο συγκριτικά μεγάλος αριθμός αλλοδαπών μαθητών, επηρέασε τον προγραμματισμό του σχεδίου δράσης του Νηπιαγωγείου, για το σχολικό έτος 2024-2025.

Οι στόχοι που τέθηκαν για το συγκεκριμένο σχέδιο δράσης, είναι οι εξής:

• Η βελτίωση των σχέσεων μεταξύ των μαθητών, η επικοινωνία, η συνεργασία, ο σεβασμός και η εμπιστοσύνη μεταξύ τους, έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα ευχάριστο και ασφαλές σχολικό περιβάλλον.

• Ο σεβασμός στους κανόνες της τάξης.

• Η απόκτηση καλών και αποδεκτών τρόπων καλής συμπεριφοράς.

• Ο σεβασμός και η αποδοχή της διαφορετικότητας.

• Η κατάκτηση δεξιοτήτων για την επίλυση συγκρούσεων και προβλημάτων.

• Η διαχείριση αρνητικών συναισθημάτων.

• Η καλλιέργεια τόσο του αυτοσεβασμού, όσο και του σεβασμού προς τους άλλους.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Μπορεί αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε HTML ετικετών και ιδιοτήτων: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>